Hayvanseverlerden sokak köpekleri için bakanlığa 257 bin imza

DHA

Başıboş sokak köpekleriyle ilgili hazırlanan kanun teklifinde, ’30 gün içinde sahiplenilmeyen sokak köpeklerinin uyutulacağı’ maddesinin bulunduğu iddiası üzerine, dijital imza kampanyası başlatıldı.

Hayvanseverler tarafından 20 Mayıs’ta başlatılan kampanyada, 1 haftalık süreçte 257 bin 657 dijital imza toplandı.

Hayvanseverler, imzaları teslim etmek için Tarım ve Orman Bakanlığı önünde bir araya geldi.

Kırmızı kutuyla geldiler

İmzaların teslimine hayvansever Şafak Yeşilyurt, Ordu’da silahla vurulması sonucu yaralanıp, bir bacağı kesilmesi ardından sahiplendiği ‘Çoban’ isimli köpeği ile katıldı. Hayvanseverler, ‘Ölüm fermanına hayır’, ‘Kısırlaştır, sahiplendir, hayat ver‘ yazılı kırmızı kutudaki temsili imzaları, bakanlığa teslim etti.

“Kadim Anadolu kültürümüzü yok etmeyin”

Hayvansever Pınar Satıoğlu, sokak köpekleri için akılcı ve bilimsel çözümler ortaya konulması gerektiğini belirterek, “Toplum vicdanına uymayan, özellikle çocuklarımızda geri dönülmeyen travmalar yaratacak olan öldürme kararınızdan vazgeçin. 1389 belediyenin henüz yüzde 20’sinde bakımevi varken, sahipli köpeklerin ve üretim çiftliklerinin denetlenmesi, kurumsal ve bireysel sahiplendirme kampanyaları ile toplum ve kamunun sıkı bir iş birliğiyle çözülecek sokak hayvanlarının sorunu için ivedilikle denetleme görevinizi yapın. Devlet yaşatır, kadim Anadolu kültürümüzü yok etmeyin.” dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir